SpaceX 100 Starlink uydusunu imha edecek!

SpaceX bugün yaptığı bir açıklamayla 100 kadar Starlink uydusunu daha sonra endişe yaratabilecek bir kusurun tespit edilmesinin ardından erken emekliliğe sevk edeceğini duyurdu. Yine de ateşli bir ışık gösterisi beklemeyin ve Starlink kullanıyorsanız, hizmetiniz etkilenmeyecektir.

Duyuruda, Starlink ekibinin birinci nesil iletişim uydularının bu alt kümesinde “arıza olasılığını artırabilecek” ortak bir sorun tespit ettiği belirtiliyor.

Şirketten daha fazla ayrıntı istedim ve yanıt alırsam bu yazıyı güncelleyeceğim, ancak açıklamaya ve bağlama dayanarak, söz konusu “arızanın” bir kontrol kaybı anlamına gelmesi muhtemel görünüyor. On yedi Starlink uydusu “şu anda manevra kabiliyetine sahip değil” ancak SpaceX bunun yörüngeden çıkarılan 100 uyduyla aynı sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemedi.

Güçsüz uydular, bunun gibi alçak bir yörüngede olsalar bile, birkaç yüz yıl yerine birkaç yıl içinde yanacak olsalar bile, az ya da çok sadece enkazdır. Starlink gibi mega uydulara yöneltilen eleştirilerden biri de uzay çöpü sorununa katkıda bulunma potansiyelleridir ve SpaceX gökyüzü kırık uydularla dolduğunda insanların suçladığı kişi olmak istemez.

Bu durum, yaşlarına rağmen gayet iyi çalışan bu uyduları yörüngeden çıkarmak için SpaceX’in neden kontrollü inişler başlatmaya karar verdiğini açıklıyor.

YÖRÜNGEDEN AYRILACAKLAR

İnişler “önümüzdeki haftalarda ve aylarda” tetiklenecek, ancak bu uydular büyük hareketler yapma kapasitesine sahip değiller, bu yüzden bu daha çok aşağı yönde bir dürtme. Yörüngeden çıkarma süreci aslında yaklaşık altı ay sürecek ve bu süre zarfında “yüksek riskli birleşmeler için manevra sorumluluğu alacaklar”, yani diğer uydularla yolları kesişirse, Starlink olanlar kibarca yoldan çekilecekler.

Ancak Starlink kullanıcılarının korkmasına gerek yok, çünkü yukarıda hala binlerce çalışan uydu var. Bugüne kadar yaklaşık 6,000 uydu fırlatıldı ve 406’sı yörüngeden çıkarıldı, diğerleri de işlevsel olmayabilir, ancak müşterilere hizmet vermek için fazlasıyla yeterli sayıda uydu var.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x