Qualcomm, Android telefonunuza bu çılgın AI araçlarını eklemek istiyor

Şirket, akıllı telefonlara entegre edilecek yenilikçi AI araçlarıyla kullanıcıların günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı ve etkileşimlerini zenginleştirmeyi planlıyor. Bu yeni araçlar, cihazınızın yeteneklerini maksimize ederken, yapay zekanın gücünden tam anlamıyla faydalanmanıza olanak tanıyacak.

Mobile World Congress 2024’te, Qualcomm, Android telefonlar için Snapdragon serisi yonga setleri üzerinden sağladığı telefon içi AI hünerlerine daha fazlasını ekliyor. Çip üreticisi, Snapdragon 8 Gen 3  amiral gemisi yonga seti için sesle etkinleştirilen medya düzenleme, Stable Diffusion kullanarak cihaz üzerinde görüntü oluşturma ve Meta gibi büyük dil modelleri üzerine kurulu daha akıllı bir sanal asistan gibi etkileyici AI yeteneklerini zaten sergilemişti.

Bugün şirket, bu AI süper güçlerine daha fazla güç katıyor. İlk yenilik, bir akıllı telefon üzerinde Büyük Dil ve Görüş Yardımcısı (LLaVa) çalıştırma yeteneği. Bu, Google Lens yeteneklerine sahip ChatGPT gibi bir sohbet robotu olarak düşünülebilir. Bu sayede Qualcomm’un çözümü sadece metin girişi kabul etmekle kalmıyor, aynı zamanda görüntüleri de işleyebiliyor.

Qualcomm, Android telefonunuza bu çılgın AI araçlarını eklemek istiyor

Örneğin, bir şarküteri tabağını gösteren bir görüntüyü gösterebilir ve buna dayanarak sorular sorabilirsiniz. 7 milyar parametreyi işleyebilen büyük birçok modlu model (LMM) üzerine kurulu AI yardımcısı, giriş görüntüsünde görülen tüm meyve, peynir, et ve kuruyemiş türlerini size söyleyebilir. Ayrıca takip eden sorguları da cevaplayabilir, böylece akıcı bir sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi, ChatGPT gibi ürünler de çoklu-modal yetenekler kazandı, yani OpenAI’nin aracı da görüntü girişlerini işleyebiliyor. Ancak, burada önemli bir fark var.

ChatGPT ve Copilot gibi ürünler hala büyük ölçüde bulut tabanlı bir mimariye bağlı, yani verileriniz uzaktaki sunucularda işleniyor. Qualcomm’un hamlesi, cihaz üzerinde işleme yönünde. Her şey telefonunuzda gerçekleştiği için, tüm süreç daha hızlı oluyor ve gizlilik ihlali riski azalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x