Tahvil yatırımcıları yön değiştiriyor

Schroders Plc fon yöneticileri kısa vadeli tahvillerin, uzun vadeli tahvillerden daha iyi performans gösterdiğinde kazanç sağladıkları pozisyonlarını kapatmaya başladılar.

Bu pozisyonlar Fed’in şahin politikasını sürdüreceği beklentilerinin tahvillere satış getirmesine karşın son aylarda yatırımcılara kazanç sağlamıştı. Schroders Sabit Getiri Direktör Yardımcısı Kellie Wood, bu yılki en kazançlı yatırımları olduğunu söylediği bu pozisyonları bu hafta itibarıyla kapatma kararı aldıklarını ve ABD tahvillerinde daha yatay bir konumlanmaya geçtiklerini söyledi.

Ancak Fed yetkililerinden son günlerde gelen açıklamalar, daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulmayabileceğine işaret ederken, tahvillerdeki satış baskısının en kötüsünün geride kalmış olabileceğini gösteriyor. Bu da yatırımcıları, cazip seviyelerdeki tahvilleri ellerinde tutmaya itiyor. ABD 10 ve 2 yıllık tahvillerinin getiri farkı cuma gününü -28 seviyesinde tamamladı. Bu fark temmuz ortasında -100 seviyesindeydi.

Fed ‘bir süre’ daha kısıtlayıcı olacak

Fed yetkilileri geçen ay gerçekleştirdikleri son faiz toplantısında enflasyonu yavaşlatmak için uygulanan politikanın bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerektiği konusunda hemfikir olurken, risklerin daha dengeli hale geldiğine işaret ettiler.

Dün akşam yayımlanan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı tutanaklarında, “Katılımcılar genel olarak para politikasının kısıtlayıcı bölgedeki duruşuyla birlikte komitenin hedeflerine ulaşmasındaki risklerin daha çok iki taraflı hale geldiğine karar verdiler” denildi. Tutanaklarda, “tüm katılımcıların” komitenin “dikkatli ilerleyecek” bir konumda olduğu ve politika kararlarının verilere bağlı olacağı ve “risk dengesini” hesaba katılacağı konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Geçen ayki toplantıda Fed yetkilileri faiz aralığını %5,25-5,5 aralığında tuttu ve bu yıl bir kez daha faiz artırdıktan sonra faizlerin daha önce öngörülenden daha uzun süre yüksek kalacağı sinyalini verdiler. O dönemden bu yana uzun vadeli tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş bazı politika yapıcıların kasım başındaki toplantıda faiz artırmayabileceklerini söylemelerine neden oldu.

Tutanaklarda, Fed yetkililerinin “çoğunluğunun”, talebi azaltmaya ve enflasyonu önümüzdeki iki yılda %2 enflasyon hedefine yaklaştırmaya yardımcı olmak için bir faiz artırımının daha “muhtemelen uygun olacağını” düşündüğü, “bazılarının” ise “daha ​​fazla artışa gerek duyulmayacağını” söylediği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x