Odatv günler önce açıkladı… Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu konuştu: Tezkereye ne dediler

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin haftalık basın toplantısında konuştu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Odatv daha önce tezkere içerisinde yer alan “yabancı askerlerin Türkiye’de bulunmasına” ilişkin madde gerekçesiyle çekimser kalan Saadet Partisi milletvekilleri oylamaya katılmadığını yazmıştı. Yaptığı açıklamada Karamollaoğlu “Türkiye’de asker bulundurulması, hangi ülkenin askeri bulundurulacağı çok ciddi bir sorudur. Biliyor muyuz? Hangi ülkenin askeri gelebilir ülkeye? Herhalde Azerbaycan askeri gelecek diye böyle bir karar alınmaz.” ifadeleriyle tezkereye karşı çıktı.

İLGİLİ HABER:

Odatv, Meclis kulislerinden bildiriyor: Saadet’in tezkere oyunu açıklıyoruzGüncel

“2 YIL SÜREYLE İSTENMESİ DOĞRU DEĞİL”

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Irak ve Suriye’ye asker gönderilmesinin 2 yıl uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, şöyle dedi:

“2 yıl süreyle böyle bir yetkinin istenmesi doğru bir karar değil. Hele de seçimi aşan bir kararı makul bulmak mümkün değil. Ben endişelenirim şahsen. Yani Cumhurbaşkanı tam seçime giderken, ‘Şartlar gereği seçimi erteledik’ dese ne olur? Der mi, demez mi ne bileyim? Ancak ben, meclisten geçen bu kararın altında ne yatıyor, onu öğrenmek istiyorum. Ne olursa olsun, Türkiye’de asker bulundurulması, hangi ülkenin askeri bulundurulacağı çok ciddi bir sorudur. Biliyor muyuz? Hangi ülkenin askeri gelebilir ülkeye? Herhalde Azerbaycan askeri gelecek diye böyle bir karar alınmaz.

“BİLMEK İSTİYORUZ”

Bu karar, güçlü ülkelerden, ekonomik ve silah gücü olan ülkelerden ancak birisinin Türkiye’de askerinin konuşlanması manasına geliyor. 2003 yılında böyle bir karar Amerika’nın Irak müdahalesi sırasında meclise geldi, meclisten geçmedi. Bu yetki hükümete, çoğunluğu kendi ellerinde bulundurduğu zaman bile verilmedi. Ne değişti? O zaman bir Büyük Ortadoğu Projesi vardı. Sayın Cumhurbaşkanı da, ‘Ben Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eş Başkanıyım’ demişti. Şimdi bu proje, Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında mı uygulanacak? Bunu bilmek isteriz.

“NASIL OLUYOR DA BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ’NİN İÇİNDE YER ALACAĞIZ”

Ortadoğu’da meydana gelen savaşlarda Türkiye Büyük Ortadoğu Projesi’nin içinde yer mi alıyor? Karşısında tavır mı koyuyor? Çünkü haritalarda bizim Güneydoğu bölgelerinin bölündüğü gözüküyor. Nasıl oluyor da biz Büyük Ortadoğu Projesi’nin içinde yer alacağız?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x