ABD Kongresi’nde sağcı isyan

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den Trump yanlısı bir grup aşırı sağcı milletvekilinin düzenlediği oylamaya Demokrat Parti milletvekilleri de destek verince, Temsilciler Meclisi  lidersiz kaldı.

Cumhuriyetçi Parti içindeki güç mücadelesini yönetemeyen Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Kevin McCarthy, kendi partisinden sekiz milletvekilinin aleyhte oylarıyla Demokratlara aşırı taviz verdiği gerekçesiyle oylama ile görevden alındı.

Cumhuriyetçiler’in kendi arasındaki görüş ayrılıklarının tetiklendiği bu adım ABD siyasi tarihinde bir ilk olurken, oylama sonrasında gazetecilere konuşan McCarthy, yeniden aday olmayacağını duyurdu.

Demokratların rakip parti liderini kurtarmak için müdahale etmeyi reddetmesi üzerine, Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Kevin McCarthy 8 milletvekilinin oyu sayesinde oylamayı 210-216 kaybetti. Kongre’deki milletvekilleri arasında derin kutuplaşmayı yansıtan bu gelişme, aşırı sağcıların giderek artan etkisini gösterirken, bu adımı, Demokratların Meclis başkanlığını yeniden ele geçirmesine fırsat verebilir.

Bu aşırı sağcı grubun Demokratların dahi istemediği Cumhuriyetçi Meclis başkanı yerine, bu partiyi Mecliste  yönetmek için desteği kimin toplayabileceği konusunda endişeler doğurdu.

McCarthy, bütçe görüşmeleri sırasında, hükümetin kapanmasını önlemek için Demokratlarla uzlaşmaya vardıktan günler sonra bir avuç Cumhuriyetçi milletvekilinin onu görevden alma yönünde oy kullanması, bu şekilde kendi partililerin girişimiyle koltuğunu kaybeden ilk meclis başkanı oldu.

Demokratların rakip parti liderini kurtarmak için müdahale etmeyi reddetmesi üzerine, Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Kevin McCarthy 8 milletvekilinin oyu sayesinde koltuğunu oylamada 210-216 kaybetti. Temsilciler Meclisi artık yeni bir başkan seçinceye kadar fiilen lidersiz kalacak.

NE OLMUŞTU?

McCarthy, geçtiğimiz ocak ayında da Meclis başkanlığıseçimini aynı grubun engellemeleri sonunda zorlukla kazanmıştı.

Demokratlar, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin,bütçe görüşmelerinde sadece haftalar önce varılan iki partili anlaşmanın şartlarını değiştirerek sözünü tutmamasını kınadı.

McCarthy’nin kendi parti üyeleri, özellikle FloridaTemsilcisi Matt Gaetz de ona yalancılıkla suçlayarak görevden alınması için isyan bayrağı açtı.

Azınlık Lideri Hakeem Jeffries ve Demokratlar, McCarthy’nin indirilmesine yardımcı oldular.

McCarthy’nin meclis başkanlığı kendi partisindeki aynı aşırı sağcı grup tarafından etkili bir şekilde sürekli olarak irili ufaklı zorlukları savuşturmayla geçti.

Özellikle, borç tavanını yükseltmek için Başkan Biden’la anlaşması  isyancıları daha Da öfkelendirdi.

Bardağı taşıran son damla, hükümetin kapanmasına yol açabilecek kaotik son günlerle geldi. Haftalarca Demokratlarla çalışmayacağına dair söz veren McCarthy, bu sözünü yerine getirmeyince, eski Başkan Donald Trump’ın destekçisi olan Gaetz, McCarthy’yi devirme sözünü hızla yerine getirdi.

Gaetz, Ukrayna’ya yönelik savunma yardımlarına karşı çıkarken, McCarthy’nin Demokratlarla gizli bir anlaşma yaptığını ileri sürdü.

Demokrat Parti milletvekilleri, McCarthy’yi güvenilmez bir siyasi bukalemun ve partinin aşırı MAGA kanadı için bir incir yaprağı olmakla suçladı.

Demokratlar, McCarthy’nin 6 Ocak’ta Kongre Binası’nadüzenlenen saldırının ardından yaptığı açıklamalarda, saldırıyı kışkırtmaktan”sorumlu” tuttukları Trump’I kısaca kınadıktan sonra, eski başkanı Mar-a-Lago’da ziyaret etmesine kızmışlardı. Bazı Demokratlar ise, Başkan Biden hakkında azil soruşturması başlattığı için McCarthy’ye öfkeliydiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x